Pengevett

 

Optimalisering av matbudsjett

Dette er en diskusjon om Optimalisering av matbudsjett i Mat & husholdning-forumet, en del av Forbruk-kategorien; Heisann! Jeg tenker mye på hvordan vi i familien kan optimalisere vårt forbruk generelt. Men jeg tror vi kanskje har ...


Go Back   Pengevett > Pengeprat > Forbruk > Mat & husholdning

Register FAQ Members List Kalender Search Today's Posts Mark Forums Read

Notices


Reply

 

LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Old 05-02-2015, 15:24
Junior Member
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 17
Optimalisering av matbudsjett

Heisann! Jeg tenker mye på hvordan vi i familien kan optimalisere vårt forbruk generelt. Men jeg tror vi kanskje har mest å spare på vårt matbudsjett.

Jeg har lenge tenkt på tanken på å bygge opp et matvarelager med basisvarer som har god holdbarhet eller som kan fryses ned. Måten jeg har tenkt å gjøre dette på er ved å hamstre mat som vi forbruker jevnlig og som kan lagres over lengre tid. Dette gjelder både tørrvarer, kjøle-/frysevarer, hygieneartikler og diverse.

Grunnen til at jeg opprettet tråden er for at både jeg og dere kan informere hverandre hvor man kan finne den varen hvor man får mest ut av pengene. I første omgang er jeg mest interessert i kvantitet fremfor kvalitet på varene. Feks; Hvor skal man kjøpe toalettpapir for å få mest for pengene? Om det er to lags eller et 3 lags superduper toalettpapir er ikke interessant. Så får man heller justere selv hvis billigproduktet ikke holder mål.

Nedenfor har jeg laget en kjapp oversikt over endel av basisvarene jeg tenker på å hamstre inn. Jeg har helt sikkert glemt noe + at det helt sikkert varierer mye fra familie til familie hva som er basisvarer i et hjem.

Jeg er så heldig å bo et sted hvor jeg har tilgang til 7 forskjellige dagligvarebutikker så dermed kan en hamstre der det er billigst. Tenker på å sjekke tilbudsavisene nøye fremover for å eventuelt handle basisvarer som er på tilbud.

Jeg har såvidt begynt rekogniseringen. Når jeg ser etter varer er det alltid kroner pr. kilo, kroner pr. liter eller kroner pr. enhet jeg ser etter. Feks, den billigste risen jeg har funnet er på Rema til 8,70 kr pr kilo.

Så fint hvis dere kan hjelpe meg og andre med å finne den aller billigste varen i hver kategori. Anse det som en felles dugnad til alles beste:-)

Tørrvarer:
* Kaffe
* Brød
* Kornblanding
* Pasta
* Ris - 8,70 kr pr kilo på Rema
* Potet
* Chips
* Sjokolade

Kjøl/Frys:
* Ost
* Salami
* Bordsmør
* Margarin
* Majones
* Pølser
* Kjøttdeig
* Karbonader
* Kyllingfilet
* Laks
* Bacon
* Ketchup
* Brus

Hygiene:
* Håndsåpe - 6,90 kr for 500 ml på REMA
* Dusjsåpe
* Toalettpapir
* Shampoo
* Deodorant
* Tannkrem
* Vaskemiddel
* Tøymykner
* Ullvask

Tilbehør:
* Brødposer
* Stekeark
* Plastfolie
* Tørkerull

Last edited by Bellefield; 05-02-2015 at 20:11.
Reply With Quote
  #2 (permalink)  
Old 05-02-2015, 19:47
Senior Member
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 886
Jeg ville lagt opp stragien slik (i tillegg til å spørre her på forumet):
- gå på den / de butikkene som vanligvis har lavest pris (Rema 1000, Kiwi, kanskje Obs) og noter de vanlige prisene der.
- når du kommer over tilbudsaviser eller tilbud, noter om tilbudet er rimeligere enn basisprisen i den rimeligste butikken.
- Sparebloggen - snu på femøringen! har i endel år lagt ut ukas tilbud, i tillegg til en vurdering på om tilbudet er bra eller ikke. Det blir ikke postet der lenger, men ved å bla litt bakover, så får man et inntrykk av hva som er gode tilbud og hva som er mer lokketilbud.

Sjokolade: der er det jevnlig 5 Nidar eller Freia 200g plater til 100 kr, noe som tilsvarer en kilopris på 100 kr kg, om man velger riktige plater (noen er bare 160g).
Toalettpapir var det mulig å kjøpe i stort kvanta på Felleskjøpsbutikker (ca kubikkmeter eller så med dopapir). Mulig det er det enda, om det er aktuelt, kommer jo an på avstanden til nærmeste butikk.
Reply With Quote
  #3 (permalink)  
Old 05-02-2015, 22:29
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Trondheim
Posts: 120
Jeg savner bønner på lista di - billig, holdbart og sunt

Jeg har en rutine hvor jeg kjøper følgende èn gang per måned:

Gulrøtter (12 pr kg)
Løk (12 pr kg)
Hodekål (11 pr kg)
Svarte bønner (30 pr kg tørrbønner)

Jeg kjøper cirka en kg av hver, hodekålen kommer i 2.5-kg. Snitter opp grønnsakene, porsjonerer dem og fryser ned. Bønnene vannes og kokes, porsjoneres opp og fryses.

Dette gir ca 10 små pakker av hver ingrediens, nok til 10 middager for èn person hvis man legger til litt rosiner, soyasaus og olje i matlagingen. Sunn vegetarrett med proteiner som man blir mett av. Ris har jeg på lager i massevis og serveres ved siden av denne retten.

I snitt koster disse middagene under 10 kr per pers.
Reply With Quote
  #4 (permalink)  
Old 08-02-2015, 00:49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 140
Rimi har tilbud på kyllingfilet nå. Ellers har europris ofte tilbud på såpe og tannkrem. Hvis du ikke bor så langt unna svergie kan det lønne seg med en tur dit,
Reply With Quote
  #5 (permalink)  
Old 08-02-2015, 12:17
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 284
Kan anbefale appen Mattilbud, der får du opp alle tilbudsavisene samlet. Sjekk i tillegg Europris.
Reply With Quote
  #6 (permalink)  
Old 09-02-2015, 01:59
Senior Member
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 140
Joker og obs har hatt tilbud på gilde karbonadedeig 29,90 pr 400 gr pakke rett som det er
Reply With Quote
  #7 (permalink)  
Old 09-02-2015, 21:41
can can is offline
Senior Member
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 160
Ikkje meininga å vera fordømmande men kutt ut brusen enkelt og greit kan forsåvidt gjera det med det meste som inneheld sukker både du, lommeboka og ikkje minst tenna dine har godt av det.
Reply With Quote
  #8 (permalink)  
Old 10-02-2015, 20:52
Senior Member
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 104
Ville også ha droppet tøymykneren. I tillegg til å spare penger sparer det allergikere i nærmiljøet for helseplager.

Tilfeldig artikkel jeg fikk opp på google her nå sier man også
kan evt bruke (billigere) hvit eddik.

Tøymykner: myter og råd - Mote & Skjønnhet

Potetgull kan man lage billig (og sunnere) selv.
Reply With Quote
  #9 (permalink)  
Old 10-02-2015, 21:02
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 284
Jeg hamstrer når jeg kommer over tilbud, har ikke kjøpt til full pris eller små flasker av dusjsåpe, sjampo og håndsåpe f.eks på flere år. I helga (vet ikke om det er ennå) kjøpte jeg 10 x 500 ml Palmolive dusjsåpe til 20 kr pr stk på Europris.
Reply With Quote
Reply

Tags
forbruk, matbudsjett



Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB-koder er On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

Similar Threads

Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Morro med matbudsjett! Sparedolly Mat & husholdning 10 25-10-2013 08:22
Matbudsjett i praksis Zaphira Mat & husholdning 4 31-08-2013 15:56
matbudsjett tips iris irene Mat & husholdning 12 09-02-2011 22:03
Matbudsjett for 4? katari Mat & husholdning 14 26-05-2009 18:01
Matbudsjett og besøk Zelig Mat & husholdning 4 12-03-2009 00:55


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 13:58.


Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0
Logo av Aksjebloggeren